Är han inte stilig?
Jag fick en beställning på ett kramdjur för ett tag sedan. Nu är han hos sin nya ägare och jag kan visa upp honom!
Magen och benen är virkade i ett enda stycke, Huvudet och armarna är virkade för sig och fastsydda på kroppen. Ungefär 30-35 cm hög blev den.
Tröjan har jag virkat med tapestry-teknik för att den ska se prickig ut. Dessutom har jag lagt till lite roliga detaljer, som bältet och skorna. Det var väldigt roligt göra ett kramdjur med kläder! Lite som när jag gör mina dockor, bara mycket lättare.
Här ser man baksidan:
Det finns säkerhetsögon att köpa och sy i, men till riktigt små barn känns det säkrast att sy ögon på kramdjur. Jag har blivit så van att brodera ögon så jag gör det på alla mina djur.
Just nu håller jag också på med ett djur som ska få kläder, men den ska ha kläder som går att ta av.